Avatar ABR-1000.1 | 1000 Watt Power Amplifier
Manual ABR-1000.1
Note: ABR series are not working at 0.5ohm
Bass knob included
Specifications
Model ABR-1000.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 100 - 300 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1000 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 700 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 450 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 50 - 300 Hz
Subsonic 10 - 50 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Bass frequency adjustment 45 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 10 Ga
Damping factor ≥ 180
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 90 dB
Size (LxWxH) 9.92 x 7.17 x 2.09 inch
Product image 1
Description
Manual ABR-1000.1
Bass knob included
Specifications
Model ABR-1000.1
Class D
Number of the channels 1
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 700 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 450 W
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 50 - 300 Hz
Subsonic 10 - 50 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 10 Ga
Damping factor ≥ 180
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 90 dB
You may also like
-65%NEW