Avatar ABR-800.1 | 800 Watt Power Amplifier
Manual ABR-800.1
Note: ABR series are not working at 0.5ohm
Bass knob included
Specifications
| Model | ABR-800.1 |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 100 - 300 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 800 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 600 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 400 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Input SPL | 0.2 - 6 V |
| Low pass filter | 50 - 300 Hz |
| Subsonic | 10 - 50 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Bass frequency adjustment | 45 Hz |
| Input terminal | 6 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Damping factor | ≥ 180 |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 90 dB |
| Size (LxWxH) | 9.13 x 7.17 x 2.09 inch |
Original: $83.94
-65%$83.94
$29.38Description
Manual ABR-800.1
Note: ABR series are not working at 0.5ohm
Bass knob included
Specifications
| Model | ABR-800.1 |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 100 - 300 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 800 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 600 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 400 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Input SPL | 0.2 - 6 V |
| Low pass filter | 50 - 300 Hz |
| Subsonic | 10 - 50 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Bass frequency adjustment | 45 Hz |
| Input terminal | 6 Ga |
| Output terminal | 10 Ga |
| Damping factor | ≥ 180 |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 90 dB |
| Size (LxWxH) | 9.13 x 7.17 x 2.09 inch |


















