Apocalypse DB-SA275 D1/D2 | 15" Subwoofer
Order Custom Box Design
Model DB-SA275D1 / DB-SA275D2
Type Subwoofer
Size 15"
Voice coil size 2.75"
Cone Paper
Magnet Ferrite
Voice coil wire CCAW
Surround Foam
RMS Power 1500 W
MAX Power 3000 W
Frame Alu
Impedance 1+1 / 2+2 Ohm
SPL 88.00 / 88.20 dB
Fs 29.70 / 31.30 Hz
Qts 0.42 / 0.46
BL 18.60 / 19.10
Vas 62.00 / 64.00 L
Xmeh 1.42" (36.00 mm)
Xmax 0.71" (18.00 mm)
Mounting depth 7.85" (199.5 mm)
Cut-out dimension 14.09" (358.0 mm)
Gross weight 33.51 lb (15.20 kg)
Select Choice impedance
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Description
Order Custom Box Design
Manual
Model DB-SA275D1 / DB-SA275D2
Type Subwoofer
Size 15"
Voice coil size 2.75"
Cone Paper
Magnet Ferrite
Voice coil wire CCAW
Surround Foam
RMS Power 1500 W
MAX Power 3000 W
Frame Alu
Impedance 1+1 / 2+2 Ohm
SPL 88.00 / 88.20 dB
Fs 29.70 / 31.30 Hz
Qts 0.42 / 0.46
BL 18.60 / 19.10
Vas 62.00 / 64.00 L
Xmeh 1.42" (36.00 mm)
Xmax 0.71" (18.00 mm)