MACHETE MFA-1.1000 | 1000 Watt Power Amplifier
Manual Machete MFA-1.1000
Model MFA-1.1000
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1000 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 710 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 430 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Low pass filter 50-250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 55 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 88 dB
Size (WxLxH) 7.5 x 6 x 2.1 inch
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
Manual Machete MFA-1.1000
Model MFA-1.1000
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 710 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 430 W
Low pass filter 50-250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 55 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 88 dB