OPEN BOX | Apocalypse ASA-1500.2 | 1500 Watt 2-channel amplifier
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
Specifications
| Model | ASA-1500.2 |
| Class | D |
| Number of the channels | 2 |
| Frequency response | 10-20000 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1500W x 2 |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 890 W x 2 |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 550 W x 2 |
| 2 Ohm RMS Power (Bridge) | 3020W x 1 |
| 4 Ohm RMS Power (Bridge) | 1780 W x 1 |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Minimum permissible load in a bridge connection | 2 Ohm |
| The simultaneous operation of LPF and HPF | Yes |
| Low pass filter | 50-1200 / 500-12000 Hz |
| High pass filter | 10-1200 / 100-12000 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 0 Ga |
| Output terminal | 8 Ga |
| Working voltage | 9 - 16V |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 91 dB |
| Size (WxLxH) | 15 x 9.4 x 2.5 inch |
Original: $404.90
-65%$404.90
$141.71


Description
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
Specifications
| Model | ASA-1500.2 |
| Class | D |
| Number of the channels | 2 |
| Frequency response | 10-20000 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1500W x 2 |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 890 W x 2 |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 550 W x 2 |
| 2 Ohm RMS Power (Bridge) | 3020W x 1 |
| 4 Ohm RMS Power (Bridge) | 1780 W x 1 |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Minimum permissible load in a bridge connection | 2 Ohm |
| The simultaneous operation of LPF and HPF | Yes |
| Low pass filter | 50-1200 / 500-12000 Hz |
| High pass filter | 10-1200 / 100-12000 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 0 Ga |
| Output terminal | 8 Ga |
| Working voltage | 9 - 16V |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 91 dB |
| Size (WxLxH) | 15 x 9.4 x 2.5 inch |


















