OPEN BOX | Apocalypse ASA-2000.2 | 2000 Watt 2-channel amplifier
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Specifications
Model ASA-2000.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 2000W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 1490 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 940 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge) 4000W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge) 2980 W x 1
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
The simultaneous operation of LPF and HPF Yes
Low pass filter 50 - 12000 Hz
High pass filter 10 - 12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB
Size (WxLxH) 16 x 9.4 x 2.5 inch
-65%
Product image 1
Description
The product is Open box
Warranty doesn’t cover:
Specifications
Model ASA-2000.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
Low pass filter 50 - 12000 Hz
High pass filter 10 - 12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB