OPEN BOX | Avatar ATU-1000.1D | 1000 Watt Power Amplifier
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
| Model | ATU-1000.1D |
| Type | Amplifier Class-D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency Response | 8 - 180 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1000 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 600 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 400 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Minimum permissible load in a bridge connection | 2 Ohm |
| Input SPL | 0.2 - 5 V |
| Low Pass Filter | 40 - 180 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Subsonic Filter | 10 - 50 Hz |
| Bass Boost | 0 - 12 dB |
| Input Terminal | 4 Ga |
| Output Terminal | 8 Ga |
| Working Voltage | 10 - 15 V |
| Signal-to-noise Ratio | ≥ 70 dB |
| Size (WxLxH) | 12.99 x 7.28 x 2.32 inch |
Original: $161.90
-65%$161.90
$56.66Description
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
| Model | ATU-1000.1D |
| Type | Amplifier Class-D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency Response | 8 - 180 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1000 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 600 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 400 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Minimum permissible load in a bridge connection | 2 Ohm |
| Input SPL | 0.2 - 5 V |
| Low Pass Filter | 40 - 180 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Subsonic Filter | 10 - 50 Hz |
| Bass Boost | 0 - 12 dB |
| Input Terminal | 4 Ga |
| Output Terminal | 8 Ga |
| Working Voltage | 10 - 15 V |
| Signal-to-noise Ratio | ≥ 70 dB |
| Size (WxLxH) | 12.99 x 7.28 x 2.32 inch |


















