OPEN BOX | Avatar ATU-1000.1D | 1000 Watt Power Amplifier
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Model ATU-1000.1D
Type Amplifier Class-D
Number of the channels 1
Frequency Response 8 - 180 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1000 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 600 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 400 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
Input SPL 0.2 - 5 V
Low Pass Filter 40 - 180 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic Filter 10 - 50 Hz
Bass Boost 0 - 12 dB
Input Terminal 4 Ga
Output Terminal 8 Ga
Working Voltage 10 - 15 V
Signal-to-noise Ratio ≥ 70 dB
Size (WxLxH) 12.99 x 7.28 x 2.32 inch
-65%
Product image 1
Description
The product is Open box
Warranty doesn’t cover:
Model ATU-1000.1D
Type Amplifier Class-D
Number of the channels 1
Frequency Response 8 - 180 Hz
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 600 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 400 W
Input SPL 0.2 - 5 V
Low Pass Filter 40 - 180 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic Filter 10 - 50 Hz
Bass Boost 0 - 12 dB
Input Terminal 4 Ga
Output Terminal 8 Ga
Working Voltage 10 - 15 V
Signal-to-noise Ratio ≥ 70 dB