REFURBISHED GRADE A/B | Apocalypse AAB-1000.2D | 1000 Watt 2-channel Amplifier
Bass-knob not included
🔧 Refurbished Products: Grade A
Our Grade A refurbished products
  • Have been carefully tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Include a 1-month warranty, giving you peace of mind with your purchase.
🔧 Refurbished Products: Grade B
Our Grade B refurbished products
  • Have been fully repaired with original parts and restored by our professional technician team.
  • Are thoroughly tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Come with a 1-month warranty, ensuring your equipment is covered.
Specifications
Model AAB-1000.2D
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 15 - 20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1000 W x 2
1 Ohm RMS Power (12 V) 850 W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 525 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 300 W x 2
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Input SPL 0.5 - 8 V
Low pass filter 50 - 10000 Hz
High pass filter 15 - 1000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 600
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 105 dB
Size (W×L×H) 8.46 × 9.72 × 2.89 inch
Gross weight 8.60 lb (3.90 kg)
Select Choose grade
Product image 1
Description
Bass-knob not included
Specifications
Model AAB-1000.2D
Class D
Number of the channels 2
Input SPL 0.5 - 8 V
Low pass filter 50 - 10000 Hz
High pass filter 15 - 1000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 600
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 105 dB
Gross weight 8.60 lb (3.90 kg)
You may also like
-65%NEW