REFURBISHED GRADE A/B | Apocalypse AAB-2900.1D
Bass-knob not included
đź”§ Refurbished Products: Grade A
Our Grade A refurbished products
  • Have been carefully tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Include a 1-month warranty, giving you peace of mind with your purchase.
đź”§ Refurbished Products: Grade B
Our Grade B refurbished products
  • Have been fully repaired with original parts and restored by our professional technician team.
  • Are thoroughly tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Come with a 1-month warranty, ensuring your equipment is covered.
Specifications
Model AAB-2900.1D
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15 - 20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 3100 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 2900 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 2050 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 1100 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Input SPL 0.5 - 8 V
Low pass filter 80 - 20000 Hz
High pass filter 15 - 80 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 15 V
Size (WxLxH) 7.28 x 9.72 x 2.89 inch
Gross weight 9.04 lb (4.10 kg)
Select Choose grade
-65%
Product image 1
Description
Bass-knob not included
Specifications
Model AAB-2900.1D
Class D
Number of the channels 1
1 Ohm RMS Power (12 V) 2900 W
Input SPL 0.5 - 8 V
Low pass filter 80 - 20000 Hz
High pass filter 15 - 80 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 15 V