REFURBISHED GRADE A/B | Apocalypse ASA-1000.2 | 1000 Watt 2-channel amplifier
Bassknob not included
šŸ”§ Refurbished Products: Grade A
Our Grade A refurbished productsĀ
  • Have been carefully tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Include a 1-month warranty, giving you peace of mind with your purchase.
šŸ”§ Refurbished Products: Grade B
OurĀ Grade B refurbished products
  • Have been fully repaired with original parts and restored by our professional technician team.
  • Are thoroughly tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Come with a 1-month warranty, ensuring your equipment is covered.
Specifications
Model ASA-1000.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1000W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 680 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 410 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge) 2060W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge) 1360 W x 1
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
The simultaneous operation of LPF and HPF Yes
Low pass filter 50-1200 / 500-12000 Hz
High pass filter 10-1200 / 100-12000Ā Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≄ 91 dB
Size (WxLxH) 13 x 9.4 x 2.5 inch
Select Choose grade
-65%
Product image 1
Description
Bassknob not included
Specifications
Model ASA-1000.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≄ 91 dB
You may also like
-65%NEW