REFURBISHED GRADE A/B | Apocalypse ASA-4000.1
Bassknob not included
đź”§ Refurbished Products: Grade A
Our Grade A refurbished products
  • Have been carefully tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Include a 1-month warranty, giving you peace of mind with your purchase.
đź”§ Refurbished Products: Grade B
Our Grade B refurbished products
  • Have been fully repaired with original parts and restored by our professional technician team.
  • Are thoroughly tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Come with a 1-month warranty, ensuring your equipment is covered.
Specifications
Model ASA-4000.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 4000 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 3010 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 2620 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 1530 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Bass frequency adjustment  35 - 250 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB
Size (WxLxH) 26.6 x 9.4 x 2.5 inch
Select Choose grade
-65%
Product image 1
Description
Bassknob not included
Specifications
Model ASA-4000.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (12 V) 3010 W
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB