REFURBISHED GRADE A/B | Apocalypse ATOM-700.2 PRO | 700 Watt 2-channel amplifier
Bass-knob not included
đź”§ Refurbished Products: Grade A
Our Grade A refurbished products
  • Have been carefully tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Include a 1-month warranty, giving you peace of mind with your purchase.
đź”§ Refurbished Products: Grade B
Our Grade B refurbished products
  • Have been fully repaired with original parts and restored by our professional technician team.
  • Are thoroughly tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Come with a 1-month warranty, ensuring your equipment is covered.
Specifications
Model ATOM-700.2 PRO
Frequency response 10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 700W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 480 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 230 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge) 1400W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge) 960 W x 1
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
Output terminal 10 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 82 dB
Size (WxLxH) 8.8 x 5.5 x 2.1 inch
Select Choose grade
-65%
Product image 1
Description
Bass-knob not included
Specifications
Model ATOM-700.2 PRO
Frequency response 10-20000 Hz
Output terminal 10 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 82 dB