USED | Apocalypse AAB-7900.1D | 7900 Watt Power Amplifier
The product is Used
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Specifications
| Model | AAB-7900.1D |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 15 - 20000 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 8100 W |
| 1 Ohm RMS Power (12 V) | 7900 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 5200 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 3000 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Input SPL | 0.5 - 8 V |
| Low pass filter | 80 - 20000 Hz |
| High pass filter | 15 - 80 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 0 Ga |
| Output terminal | 4 Ga |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Size (W×L×H) | 13.78 × 9.72 × 2.89 inch |
| Gross weight | 15.43 lb (7.00 kg) |

Description
The product is Used
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Specifications
| Model | AAB-7900.1D |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 15 - 20000 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 8100 W |
| 1 Ohm RMS Power (12 V) | 7900 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 5200 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 3000 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Input SPL | 0.5 - 8 V |
| Low pass filter | 80 - 20000 Hz |
| High pass filter | 15 - 80 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 0 Ga |
| Output terminal | 4 Ga |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Size (W×L×H) | 13.78 × 9.72 × 2.89 inch |
| Gross weight | 15.43 lb (7.00 kg) |


















