USED | Apocalypse AAB-7900.1D | 7900 Watt Power Amplifier
The product is Used
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Specifications
Model AAB-7900.1D
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15 - 20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 8100 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 7900 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 5200 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 3000 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Input SPL 0.5 - 8 V
Low pass filter 80 - 20000 Hz
High pass filter 15 - 80 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 4 Ga
Working voltage 9 - 15 V
Size (W×L×H) 13.78 × 9.72 × 2.89 inch
Gross weight 15.43 lb (7.00 kg)
Product image 1
Description
The product is Used
Warranty doesn’t cover:
Specifications
Model AAB-7900.1D
Class D
Number of the channels 1
1 Ohm RMS Power (12 V) 7900 W
Input SPL 0.5 - 8 V
Low pass filter 80 - 20000 Hz
High pass filter 15 - 80 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 4 Ga
Working voltage 9 - 15 V