USED | Apocalypse AAK-8000.1D | 8000 Watt Power Amplifier
Model
AAK-8000.1D
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15 - 270 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 8000 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 5100 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 2900W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Input terminal 0 Ga x 3
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 300
Fuse rating 750 A
Working voltage 9 - 15 V
Phase regulation 0 - 180°
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB
Size (WxLxH) 11.81 x 32.28 x 2.99 inch
Gross weight 51.81 lb (23.50 kg)
-65%
Model
AAK-8000.1D
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15 - 270 Hz
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 2900W
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Input terminal 0 Ga x 3
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 300
Fuse rating 750 A
Working voltage 9 - 15 V
Phase regulation 0 - 180°
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB