USED | Apocalypse AAP-1600.1D Atom Plus | 1600 Watt Power Amplifier
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Specifications
Model AAP-1600.1D Atom Plus
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1600 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 1430 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 1050 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 650 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 80-20000 Hz
High pass filter 15-1000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Bass frequency adjustment 35-70 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 210
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 100 dB
Size (W×L×H) 6.30 × 5.71 × 2.50 inch
Gross weight 4.23 lb (1.92 kg)
-65%
Product image 1
Description
Warranty doesn’t cover:
Specifications
Model AAP-1600.1D Atom Plus
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (12 V) 1430 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 650 W
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 80-20000 Hz
High pass filter 15-1000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 210
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 100 dB