USED | Apocalypse AAP-2100.1D Atom | 2100 Watt Power Amplifier
Bassknob is not included
The product is Used
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Specifications
Manual Apocalypse AAP-2100.1D Atom
Note: AAB and AAP series are not working at 0.5ohm
| Model | AAP-2100.1D Atom |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Frequency response | 15-20000 Hz |
| 1 Ohm RMS Power (14.4 V) | 2100 W |
| 1 Ohm RMS Power (12 V) | 1820 W |
| 2 Ohm RMS Power (14.4 V) | 1350 W |
| 4 Ohm RMS Power (14.4 V) | 800 W |
| Minimum permissible load on the channel | 1 Ohm |
| Input SPL | 0.2 - 6 V |
| Low pass filter | 80-20000 Hz |
| High pass filter | 15-1000 Hz |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Bass frequency adjustment | 35-70 Hz |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 8 Ga |
| Damping factor | ≥ 210 |
| Working voltage | 9 - 15 V |
| Signal-to-noise ratio | ≥ 100 dB |
| Size (WxLxH) | 6.30 x 6.89 x 2.50 inch |
Description
Bassknob is not included
The product is Used
Specifications
| Model | AAP-2100.1D Atom |
| Class | D |
| Number of the channels | 1 |
| Input SPL | 0.2 - 6 V |
| Crossover | 12 dB/Oct |
| Input terminal | 4 Ga |
| Output terminal | 8 Ga |
| Damping factor | ≥ 210 |
| Working voltage | 9 - 15 V |