USED | Apocalypse ASA-4000.1 | 4000 Watt Power Amplifier
Bassknob not included
The product is Used
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Specifications
Model ASA-4000.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 4000 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 3010 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 2620 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 1530 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Bass frequency adjustment  35 - 250 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB
Size (WxLxH) 26.6 x 9.4 x 2.5 inch
-65%
Product image 1
Description
Bassknob not included
The product is Used
Warranty doesn’t cover:
Specifications
Model ASA-4000.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (12 V) 3010 W
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB
You may also like
-65%NEW