USED | Apocalypse ATOM-900.2 PRO | 900 Watt 2-channel amplifier
Bassknob not included
The product is Used
Used means: the product was used and still in good working condition.
It may have some scratches after previous installation and signs of wear.
The product is working, tested by our technician and still under the limited warranty for a 3 month.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Specifications
Model ATOM-900.2 PRO
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 900W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 510 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 350 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge) 1800W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge) 1020 W x 1
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
Low pass filter 50-12000 Hz
High pass filter 50-12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 10 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 82 dB
Size (WxLxH) 10.4 x 5.5 x 2.1 inch
Product image 1
Description
Bassknob not included
The product is Used
Warranty doesn’t cover:
Specifications
Model ATOM-900.2 PRO
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
Low pass filter 50-12000 Hz
High pass filter 50-12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 10 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 82 dB
You may also like
-65%NEW