Apocalypse AP-M81AC NEO Sport | 8" NEO Mid-Range Speakers (Pair)
Manual M81AC Neo Sport
| Specification | Details |
|---|
| Model | M81AC-Neo-Sport |
| Type | Midrange |
| Size | 8" |
| Frequency Range | 110 – 10,000 Hz |
| Package Quantity | Pair |
| Voice Coil Size | 1.75" |
| Cone Material | Pressed Paper |
| Magnet Material | Neodymium |
| Surround Material | Cloth |
| RMS Power | 300 W |
| MAX Power | 600 W |
| Frame | Aluminum |
| Impedance | 4 Ohm |
| SPL | 102.10 dB |
| Fs | 139.00 Hz |
| Qts | 0.22 |
| BL | 13.20 |
| Vas | 12.25 L |
| Mounting Depth | 81.0 mm |
| Cut-Out Diameter | 193.0 mm |
$157.46
Original: $449.90
-65%Apocalypse AP-M81AC NEO Sport | 8" NEO Mid-Range Speakers (Pair)—
$449.90
$157.46



Description
Manual M81AC Neo Sport
| Specification | Details |
|---|
| Model | M81AC-Neo-Sport |
| Type | Midrange |
| Size | 8" |
| Frequency Range | 110 – 10,000 Hz |
| Package Quantity | Pair |
| Voice Coil Size | 1.75" |
| Cone Material | Pressed Paper |
| Magnet Material | Neodymium |
| Surround Material | Cloth |
| RMS Power | 300 W |
| MAX Power | 600 W |
| Frame | Aluminum |
| Impedance | 4 Ohm |
| SPL | 102.10 dB |
| Fs | 139.00 Hz |
| Qts | 0.22 |
| BL | 13.20 |
| Vas | 12.25 L |
| Mounting Depth | 81.0 mm |
| Cut-Out Diameter | 193.0 mm |



















