Apocalypse ASA-4000.1 | 4000 Watt Power Amplifier
Manual Apocalypse ASA-4000.1
Specifications
Model ASA-4000.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 4000 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 3010 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 2620 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 1530 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Bass frequency adjustment  35 - 250 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB
Size (WxLxH) 26.6 x 9.4 x 2.5 inch
Description
Manual Apocalypse ASA-4000.1
Specifications
Model ASA-4000.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (12 V) 3010 W
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB