Apocalypse DВ-5.5K 15" D1/D2 | 5500W RMS | 15" Subwoofer
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | DB-5.5K 15" D1 / D2 |
| Size | 15" |
| Surround Material | Foam |
| Cone Material | Composite carbon sandwich |
| Frame Material | Aluminum |
| Magnet Type | Ferrite |
| RMS Power | 5,500 W |
| MAX Power | 11,000 W |
| Frequency Response | 20 – 80 Hz |
| Voice Coil Size | 4.5" |
| Voice Coil Wire | PIAL |
| Impedance | 1+1 / 2+2 Ohm |
| Re | 0.7+0.7 / 1.4+1.4 Ohm |
| SPL | 87.9 / 87.6 dB |
| Xmax | 22.5 mm |
| Fs | 30 / 31 Hz |
| Vas | 36.1 / 35.7 L |
| Qts | 0.41 / 0.44 |
| BL | 26 / 33.8 |
Select Choose impedance
From $489.96
Original: $1,399.90
-65%Apocalypse DВ-5.5K 15" D1/D2 | 5500W RMS | 15" Subwoofer—
$1,399.90
$489.96




Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | DB-5.5K 15" D1 / D2 |
| Size | 15" |
| Surround Material | Foam |
| Cone Material | Composite carbon sandwich |
| Frame Material | Aluminum |
| Magnet Type | Ferrite |
| RMS Power | 5,500 W |
| MAX Power | 11,000 W |
| Frequency Response | 20 – 80 Hz |
| Voice Coil Size | 4.5" |
| Voice Coil Wire | PIAL |
| Impedance | 1+1 / 2+2 Ohm |
| Re | 0.7+0.7 / 1.4+1.4 Ohm |
| SPL | 87.9 / 87.6 dB |
| Xmax | 22.5 mm |
| Fs | 30 / 31 Hz |
| Vas | 36.1 / 35.7 L |
| Qts | 0.41 / 0.44 |
| BL | 26 / 33.8 |



















