Machete MFC-650.1D | 650W power amplifier
Specifications
Model MFC-650.1D
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 270 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 650 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 480 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 300 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 50 - 250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 16 - 50 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 200
Fuse rating 30 A x 3
Working voltage 9 - 15 V
Phase regulation 0 - 180°
Signal-to-noise ratio ≥ 90 dB
Size (W×L×H) 13.78 × 5.51 × 2.01 inch
Gross weight 7.50 lb (3.40 kg)
Product image 1
Product image 2
Description
Specifications
Model MFC-650.1D
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 270 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 650 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 480 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 300 W
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 50 - 250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 16 - 50 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 200
Fuse rating 30 A x 3
Working voltage 9 - 15 V
Phase regulation 0 - 180°
Signal-to-noise ratio ≥ 90 dB
Gross weight 7.50 lb (3.40 kg)
Machete MFC-650.1D | 650W power amplifier | Deaf Bonce