OPEN BOX | Apocalypse AP-M80SQL | 8" Mid-Range Speakers (Pair)
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Specifications
Model AP-M80SQL
Type Midrange
Size 8"
Frequency response 80-14000 Hz
Package quantity Pair
Voice coil size 1.50"
Cone Paper
Magnet Ferrite
Voice coil wire CCAW
Surround Cloth
RMS Power 150 W
MAX Power 300 W
Frame Steel
Impedance 4 Ohm
SPL 95.3 dB
Fs 80.00 Hz
Qts 0.41
BL 7.44
Vas 22.42 L
-65%
Product image 1
Description
The product is Open box
Warranty doesn’t cover:
Specifications
Model AP-M80SQL
Type Midrange
Size 8"
Frequency response 80-14000 Hz
Package quantity Pair
Voice coil size 1.50"
Cone Paper
Magnet Ferrite
Voice coil wire CCAW
Surround Cloth
RMS Power 150 W
MAX Power 300 W
Frame Steel
Impedance 4 Ohm
SPL 95.3 dB
Fs 80.00 Hz