OPEN BOX | Apocalypse DB-SA275 D1/D2 | 15" Subwoofer
The product is Open box
Open box means: the product is still in brand new condition but has a damaged packaging.
The product is still under the 1 year limited warranty.
Warranty doesn’t cover:
Damage due to misuse of product
Damage due to using the product outside of the recommended specifications.
Damage due to negligence or abuse
Improper installation (including professional installation)
Damage due to clipping, overpowering and/or distortion (improper tuning)
Manual Apocalypse DB-SA275 D1/D2
Model DB-SA275D1 / DB-SA275D2
Type Subwoofer
Size 15"
Voice coil size 2.75"
Cone Paper
Magnet Ferrite
Voice coil wire CCAW
Surround Foam
RMS Power 1500 W
MAX Power 3000 W
Frame Alu
Impedance 1+1 / 2+2 Ohm
SPL 88.00 / 88.20 dB
Fs 29.70 / 31.30 Hz
Qts 0.42 / 0.46
BL 18.60 / 19.10
Vas 62.00 / 64.00 L
Xmeh 1.42" (36.00 mm)
Xmax 0.71" (18.00 mm)
Mounting depth 7.85" (199.5 mm)
Cut-out dimension 14.09" (358.0 mm)
Gross weight 33.51 lb (15.20 kg)
Select Choice impedance
Product image 1
Description
The product is Open box
Warranty doesn’t cover:
Model DB-SA275D1 / DB-SA275D2
Type Subwoofer
Size 15"
Voice coil size 2.75"
Cone Paper
Magnet Ferrite
Voice coil wire CCAW
Surround Foam
RMS Power 1500 W
MAX Power 3000 W
Frame Alu
Impedance 1+1 / 2+2 Ohm
SPL 88.00 / 88.20 dB
Fs 29.70 / 31.30 Hz
Qts 0.42 / 0.46
BL 18.60 / 19.10
Vas 62.00 / 64.00 L
Xmeh 1.42" (36.00 mm)
Xmax 0.71" (18.00 mm)