REFURBISHED GRADE A/B | Apocalypse AAP-1600.1D Atom | 1600 Watt Amplifier
Bass-knob not included
🔧 Refurbished Products: Grade A
Our Grade A refurbished products
  • Have been carefully tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Include a 1-month warranty, giving you peace of mind with your purchase.
🔧 Refurbished Products: Grade B
Our Grade B refurbished products
  • Have been fully repaired with original parts and restored by our professional technician team.
  • Are thoroughly tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Come with a 1-month warranty, ensuring your equipment is covered.
Specifications
Model AAP-1600.1D Atom Plus
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1600 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 1430 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 1050 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 650 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 80-20000 Hz
High pass filter 15-1000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Bass frequency adjustment 35-70 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 210
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 100 dB
Size (W×L×H) 6.30 × 5.71 × 2.50 inch
Gross weight 4.23 lb (1.92 kg)
Select Choose grade
Product image 1
Description
Bass-knob not included
Specifications
Model AAP-1600.1D Atom Plus
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 15-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (12 V) 1430 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 650 W
Input SPL 0.2 - 6 V
Low pass filter 80-20000 Hz
High pass filter 15-1000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Damping factor ≥ 210
Working voltage 9 - 15 V
Signal-to-noise ratio ≥ 100 dB