Apocalypse ASA-1500.1 | 1500 Watt Power Amplifier
Manual ASA-1500.1
Specifications
Model ASA-1500.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1500 W
1 Ohm RMS Power (12 V) 1080 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 1030 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 600 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Bass frequency adjustment  35 - 250 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB
Size (WxLxH) 9.4 x 14.9 x 2.5 inch
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Description
Manual ASA-1500.1
Specifications
Model ASA-1500.1
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (12 V) 1080 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 600 W
Low pass filter 35 - 250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 50 Hz
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 92 dB