Apocalypse ASA-2000.2 | 2000 Watt 2-channel amplifier
Manual Apocalypse ASA-2000.2
Specifications
Model ASA-2000.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 2000W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 1490 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 940 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge) 4000W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge) 2980 W x 1
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
The simultaneous operation of LPF and HPF Yes
Low pass filter 50 - 12000 Hz
High pass filter 10 - 12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB
Size (WxLxH) 16 x 9.4 x 2.5 inch
-65%
Description
Manual Apocalypse ASA-2000.2
Specifications
Model ASA-2000.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
Low pass filter 50 - 12000 Hz
High pass filter 10 - 12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB