Apocalypse ASA-2500.2 | 2500 Watt 2-channel amplifier
Specifications
Model ASA-2500.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 2500W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 1630 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 990 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge) 5000W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge) 3260 W x 1
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
The simultaneous operation of LPF and HPF Yes
Low pass filter 500 - 12000 Hz
High pass filter 100 - 12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB
Size (WxLxH) 19.17 x 9.4 x 2.5 inch
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Description
Specifications
Model ASA-2500.2
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
Low pass filter 500 - 12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 0 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 95 dB