Apocalypse ATOM-700.2 PRO | 700 Watt 2-channel amplifier
Manual Apocalypse ATOM-700.2 PRO
Specifications
Model ATOM-700.2 PRO
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 700W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 480 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 230 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge) 1400W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge) 960 W x 1
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection 2 Ohm
Low pass filter 50-12000 Hz
High pass filter 50-12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 10 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 82 dB
Size (WxLxH) 8.8 x 5.5 x 2.1 inch
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Description
Specifications
Model ATOM-700.2 PRO
Class D
Number of the channels 2
Frequency response 10-20000 Hz
Low pass filter 50-12000 Hz
High pass filter 50-12000 Hz
Crossover 12 dB/Oct
Input terminal 4 Ga
Output terminal 10 Ga
Working voltage 9 - 16V
Signal-to-noise ratio ≥ 82 dB