Apocalypse AP-M61AC | 6.5" Mid-Range Speakers (Pair)
Manual Apocalypse AP-M61AC
Specifications
| Model | AP-M61AC |
| Type | Midrange |
| Size | 6.5" |
| Frequency response | 100-15000 Hz |
| Package quantity | Pair |
| Voice coil size | 1.50" |
| Cone | Paper |
| Magnet | Ferrite |
| Voice coil wire | CCAW |
| Surround | Cloth |
| RMS Power | 180 W |
| MAX Power | 360 W |
| Frame | Cast Alu |
| Impedance | 4 Ohm |
| SPL | 101.60 dB |
| Fs | 110.00 Hz |
| Qts | 0.32 |
| BL | 7.90 |
| Vas | 7.10 L |
| Mounting depth | 3.19" (81.0 mm) |
| Cut-out dimension | (152,8 mm) |
| Gross weight | 15.32 lb (6.95 kg) |
$55.96
Original: $159.90
-65%Apocalypse AP-M61AC | 6.5" Mid-Range Speakers (Pair)—
$159.90
$55.96





Description
Manual Apocalypse AP-M61AC
Specifications
| Model | AP-M61AC |
| Type | Midrange |
| Size | 6.5" |
| Frequency response | 100-15000 Hz |
| Package quantity | Pair |
| Voice coil size | 1.50" |
| Cone | Paper |
| Magnet | Ferrite |
| Voice coil wire | CCAW |
| Surround | Cloth |
| RMS Power | 180 W |
| MAX Power | 360 W |
| Frame | Cast Alu |
| Impedance | 4 Ohm |
| SPL | 101.60 dB |
| Fs | 110.00 Hz |
| Qts | 0.32 |
| BL | 7.90 |
| Vas | 7.10 L |
| Mounting depth | 3.19" (81.0 mm) |
| Cut-out dimension | (152,8 mm) |
| Gross weight | 15.32 lb (6.95 kg) |


















