Apocalypse AP-M61AC PRO | Mid-Range Speakers (Pair)
Manual AP-M61AC PRO
| Specification | Details |
|---|
| Model | AP-M61AC |
| Type | Midrange |
| Size | 6.5" |
| Frequency Response | 100–15,000 Hz |
| Package Quantity | Pair |
| Voice Coil Size | 1.50" |
| Cone | Paper |
| Magnet | Ferrite |
| Voice Coil Wire | CCAW |
| Surround | Cloth |
| RMS Power | 180 W |
| MAX Power | 360 W |
| Frame | Cast Aluminum |
| Impedance | 4 Ohm |
| SPL | 101.60 dB |
| Fs | 110.00 Hz |
| Qts | 0.32 |
| BL | 7.90 |
| Vas | 7.10 L |
| Mounting Depth | 3.19" (81.0 mm) |
| Cut-Out Dimension | 152.8 mm |
| Gross Weight | 15.32 lb (6.95 kg) |
$59.46
Original: $169.90
-65%Apocalypse AP-M61AC PRO | Mid-Range Speakers (Pair)—
$169.90
$59.46




Description
Manual AP-M61AC PRO
| Specification | Details |
|---|
| Model | AP-M61AC |
| Type | Midrange |
| Size | 6.5" |
| Frequency Response | 100–15,000 Hz |
| Package Quantity | Pair |
| Voice Coil Size | 1.50" |
| Cone | Paper |
| Magnet | Ferrite |
| Voice Coil Wire | CCAW |
| Surround | Cloth |
| RMS Power | 180 W |
| MAX Power | 360 W |
| Frame | Cast Aluminum |
| Impedance | 4 Ohm |
| SPL | 101.60 dB |
| Fs | 110.00 Hz |
| Qts | 0.32 |
| BL | 7.90 |
| Vas | 7.10 L |
| Mounting Depth | 3.19" (81.0 mm) |
| Cut-Out Dimension | 152.8 mm |
| Gross Weight | 15.32 lb (6.95 kg) |


















